Як вибрати бойлер-водонагрівач за параметрами: покроковий алгоритм

«Позаплановий ремонт», «Профілактика» – з такими оголошеннями на двері під’їзду постійно стикається кожен міський житель, який користується послугами централізованої системи ГВП. Іноді подача гарячої води припиняється на пару днів, в деяких випадках чекати доводиться місяцями. Дуже давно змирилися з цією проблемою, і готові жертвувати своїм комфортом. Але навіщо терпіти незручності, якщо можна купити накопичувальний бойлер і забезпечити свою сім’ю усіма зручностями сучасного життя. У даній статті ми розповімо, як правильно підібрати водонагрівач, і на що варто звернути увагу при виборі.

Джерело

Принцип роботи і пристрій бойлера

Зовнішній вигляд і конструкція електричного накопичувального обігрівача, або так званого бойлера, може відрізнятися у залежності від функціоналу і призначення апарату, але при цьому основні вузли і принцип роботи у всіх однакові. Пристрій будь-якого електричного бойлера складається з наступних основних частин:

 • Корпус з термоізоляцією.
 • Накопичувальний бак.
 • Теплообмінник (тільки у комбінованих водонагрівачів).
 • Підводні патрубки.
 • Блок керування.
 • ТЕН.
 • Терморегулятор

Сучасний пристрій накопичувального водонагрівача може бути оснащений температурними датчиками, термостатом, запобіжними вузлами і різними індикаторами для більш комфортної експлуатації.

Зовнішній корпус апарату виконується з металу або термопластика. Він може мати різну форму і розміри. Найпоширеніші моделі зазвичай циліндричні, але зустрічаються прямокутні і плоскі бойлери, які займають значно менше місця в приміщенні і добре підходять для розміщення на кухні або в невеликій побутівці.

Термоізоляція, яка знаходиться між корпусом і акумулюючим баком, в основному пінополіуретанова. Цей матеріал дуже легкий і володіє унікальними термоізоляційними властивостями. Щільна куля пінополіуретану дозволяє підтримувати постійну температуру води в баку і тривалий час не дає їй остигати.

Що стосується накопичувальної ємності, то для її виготовлення використовується в основному нержавійка або емальована сталь. Ці матеріали краще всього взаємодіють з водою, але зустрічаються і інші сплави, які не піддаються корозії і розраховані на роботу в умовах високих температур.

Тепер розглянемо як працює бойлер. Принцип роботи бойлера дуже простий: через один з підводів в бак надходить холодна вода. Коли набраний потрібний обсяг рідини, включається ТЕН і нагріває воду до потрібної температури. При нагріванні до потрібної температури, нагрівальний елемент вимикається і знову починає свою роботу тільки при охолодженні води в баку.

Забір води відбувається через відведення, який завжди знаходиться у верхній частині агрегату. Його розміщення пов’язано з тим, що гаряча вода має меншу щільність, через що теплі маси завжди переміщаються у верхню частину резервуара. Принцип роботи водонагрівача накопичувального дуже нагадує термос. Відмінність полягає в тому, що в бойлері підтримується постійний обсяг рідини потрібної температури.

По своїй популярності серед населення, з накопичувальними електричними водонагрівачами можуть зрівнятися хіба що газові колонки. Вони зручні в монтажі і мають дуже хорошу продуктивність. Але використання теплового обладнання, що працює на газу, підходить не всім.

На що слід звернути увагу при виборі бойлера – поради експертів

Ви зважилися на покупку електричного водонагрівача? Це правильне рішення! Залишається тільки розібратися, яка модель підійде для вас найкраще. Вибір бойлера можна розділити на три основних етапи:

 • Розрахунок необхідної потужності агрегату.
 • Вибір відповідної форми і матеріалу бака.
 • Підбір агрегатів за типом розміщення.

На щастя, на сьогоднішній день, ринок переповнений найрізноманітнішими моделями водонагрівачів і підібрати максимально ефективний апарат не складно. Виробники кліматичного обладнання врахували всі можливі варіанти для кожної ситуації.

Як вибрати бойлер по потужності

При підборі потужності потрібно враховувати, що вона не завжди прямо пропорційна обсягу бака. Від неї залежить час нагріву води. Якщо ви спантеличені питанням, як вибрати бойлер в квартиру, варто в першу чергу звернути увагу на вік проводки в будинку.

Звичайні побутові розетки в багатоквартирних будинках розраховані на силу струму в 10 Ампер. Оптимальним варіантом для квартири буде прилад до 2,2 кВт. На таку потужність в основному розраховані водонагрівачі на 50 літрів і деякі електричні бойлери на 80 літрів. До 75-80°С такі моделі нагрівають воду за 3-4 години.

Якщо ж питання стоїть, як вибрати бойлер для будинку, можна розглядати моделі потужніші. У приватних будинках проводка зазвичай краще і може витримувати навантаження вище. Якщо ви впевнені в якості електромережі, то можете вибирати серед апаратів потужністю від 3 кВт. Це в основному водонагрівачі на 100 літрів і більше. При таких обсягах повний нагрів води відбувається в межах 4-6 годин.

Як підібрати бойлер за формою і матеріалом бака

Від форми влаштування може безпосередньо залежати його вартість, тому щоб вибрати бойлер електричний потрібно заздалегідь знати, де саме в квартирі буде встановлюватися агрегат.

Найдорожчі це класичні циліндричні бойлери, діаметр яких не перевищує 0,5 м. Якщо вас цікавить більш компактна модель, варто звернути увагу на серію бойлерів зі зменшеним діаметром Slim. Вузькі бойлери Slim не тільки займають менше місця, а і швидше нагрівають воду.

Не менш популярні і прямокутні водонагрівачі. Зручна конструкція дозволяє ховати їх в окремі ніші або встановлювати в кутовій частині приміщення. У деяких випадках вибір прямокутного водонагрівача це єдиний вірний варіант.

Що стосується матеріалу бака, то варіантів небагато – це бойлери з нержавіючим баком або з резервуаром з емальованої сталі. Як правило, у всіх сучасних бойлерах бак покривається додатковим антикорозійним покриттям, тому в плані матеріалу бака різниці практично немає. Обидва матеріали мають схожі фізичні властивості і прекрасно зберігають температуру води.

Які існують типи розміщення водонагрівачів

Крім форми корпусу бойлери також розрізняються за способом і місцем установки. За способом монтажу можна виділити вертикальні бойлери і горизонтальні водонагрівачі. За функціоналом і властивостями вони практично не відрізняються, тому при виборі варто відштовхуватися від конкретних розмірів і доречність тієї чи іншої моделі.

За місцем установки поділяють підлогові бойлери і настінні нагрівачі. Вони також не відрізняються між собою за технічними характеристиками, і єдиною різницею між ними є розміщення підведень і кріпильних елементів. У підлогових водонагрівачах підводи знаходяться у верхній частині корпусу.

Важливо пам’ятати, роблячи вибір – водонагрівач накопичувальний великого обсягу і має досить велику вагу, тому якщо ви вирішили встановити такий агрегат на стіну, під нього необхідно змонтувати додаткову опору для надійності (у разі якщо стіна недостатньо міцна). Перед тим як вибрати водонагрівач накопичувальний електричний переконайтеся, що місце і спосіб розміщення підібрані правильно!

Який обсяг бойлера вибрати

Вибір потрібного обсягу бака це індивідуальне питання, яке залежить від багатьох параметрів. Потрібно врахувати, скільки людей проживає в будинку і як часто кожен член сім’ї використовує гарячу воду. Наприклад, якщо ви проживаєте один, то вам буде достатньо бойлера на 30 літрів. Для сім’ї з 2-3 чоловік такого обсягу буде мало і необхідно встановлювати агрегат як мінімум на 50 літрів.

Бойлер на 120 літрів це ідеальне рішення, якщо в будинку проживає сім’я з 4-6 осіб. Але знову ж таки, у кожного свої потреби. Можливо вам варто задуматися про бойлері на 150 літрів. Такого об’єму вистачить, щоб підключити до пристрою в квартирі відразу кілька точок – душ, умивальник і кухонну раковину.

Для приватного будинку, з великою кількістю жителів, оптимальним варіантом буде бойлер на 200 літрів. Такий обсяг водонагрівача зможе повністю покрити всі побутові потреби. Але потрібно враховувати, що під великий агрегат необхідно монтувати нішу, а ще краще відвести під нього окреме приміщення.

Існують також моделі невеликих обсягів, які розраховані для кухонь. Бойлер на 10 літрів без проблем поміститися під мийку, а теплої води цілком вистачить для миття посуду. Якщо 10 літрів гарячої води недостатньо – можна підібрати водонагрівач на 15 літрів. Майже всі водонагрівачі під мийку з верхнім підключенням до системи водопостачання.

Що таке сухий ТЕН в бойлері

ТЕН «або “трубчастий електронагрівач”, це пристрій нагріває воду всередині бака бойлера. Як же правильно підібрати бойлер, сухий ТЕН або мокрий? Питання насправді риторичне, тому що бойлери з сухим ТЕНом давно довели – такий нагрівач має в рази більший термін експлуатації.

Сухий ТЕН в бойлері розміщений в спеціальній колбі або капсулі, яка закріплена на корпусі накопичувального бака. Прямого контакту з водою ТЕН не має, тому на ньому не утворюється накип. Застосування цієї технології виключило можливість пробивання електрики через корпус електронагрівача.

Бойлери з сухим ТЕНом мають більш високі показники тепловіддачі, і практично витіснили водонагрівачі з мокрим ТЕНом. Навіть незважаючи на свою вартість, бойлери з сухим ТЕНом користуються великим попитом, який щодня збільшується.

Що вибрати: проточний нагрівач або бойлер

Конкретної відповіді, що краще бойлер або проточний водонагрівач не існує. Кожний пристрій призначений для використання в окремих умовах і має свої слабкі і сильні сторони.

Проточні водонагрівачі, на відміну від класичних бойлерів, не потребують наявності накопичувального бака і здатні нагрівати потік проточної води за лічені хвилини. Вода нагрівається всередині апарату, проходячи через розпечену трубку. Проточники мають невеликі габарити, і дозволяють нагріти саме ту кількість води, яке вам потрібно.

Приймаючи рішення, що придбати, бойлер або проточний нагрівач, потрібно враховувати, що потужність найслабшого проточного нагрівача становить 3,5 кВт. Середня потужність бойлера не перевищує 2-3 кВт. До того ж проточний нагрівач зможе витримати не кожна розетка, на відміну від того ж бойлера, який можна встановлювати навіть в хрущовках.

Виходячи з цього, можна зробити висновок, що проточний нагрівач більше підійде для дрібних побутових потреб потребують швидкого рішення, таких як мийка посуду. При цьому, звичайно, потрібно враховувати можливості вашої електромережі.

Задаючись питанням, який замовити водонагрівач проточний або накопичувальний, відштовхніться від того, скільки води в добу вам потрібно. Якщо ваша сім’я витрачає великі обсяги – бойлер вірне рішення. Він не вибагливий до проводки в будинку і безперебійно працює навіть в будівлях зі старою електромережею.

Якщо даного порівняння вам не достатньо щоб вирішити який купити бойлер, проточний або накопичувальний, погляньте на питання з боку економії. Бойлер витрачає в три рази менше електроенергії, а гарячої води може дати багато, але через певний час. Що для вас важливіше, швидкість роботи або економія? Зробіть вірний вибір!

Як правильно встановити бойлер: поетапна інструкція

Коли вибір зроблений, і всі розрахунки позаду, залишається тільки правильно встановити агрегат. У монтажі немає особливих труднощів, але якщо ви не маєте мінімальної практики в таких справах, то краще замовити послуги професіоналів. Якщо ж Ви впевнені в своїх силах, перед тим як встановити бойлер пропонуємо розглянути поетапну інструкцію. Отже, монтаж включає в себе наступні етапи:

 • Контрольний вимір і нанесення розмітки на стіну.
 • Установка кріпильних елементів і монтаж бойлера.
 • Підключення бойлера до водопроводу.
 • Підключення бойлера до електромережі.
 • Включення агрегату і перевірка працездатності.

Перед початком робіт переконайтеся, що у вас є весь необхідний інструмент. Вам можуть стати в нагоді: рулетка, рівень, Пасатижі, маркер, розвідний ключ, викрутка. Також не забудьте перфоратор для пророблення отворів під кріплення.

Крім інструменту потрібно запастися клоччям або стрічкою ФУМ для забезпечення герметичності всіх з’єднань. В комплекті рідко є гнучкі шланги, тому їх теж потрібно купувати заздалегідь.

Нанесення розмітки і монтаж водонагрівача на стіну

Монтажна схема з усіма потрібними розмірами повинна додаватися в комплекті з бойлером, але навіть з її наявністю краще перевірити розміри самої конструкції. Якщо все вірно, наносите розмітку на стіну. Починати краще з нижніх точок.

Коли розмітка готова, проведіть ще раз контрольний вимір і можете свердлити отвори під анкера. Діаметр отворів повинен бути на 2-3 міліметри більше, ніж у кріпильних елементів. Коли анкерні дюбеля вкручені, сміливо встановлюйте бойлер.

Підключення водонагрівача до водопроводу

Схема підключення бойлера до водопроводу досить проста, але вимагає особливої акуратності. Перед підключенням необхідно в обов’язковому порядку перекрити подачу води в будинку або квартирі. Тепер герметизуємо підводи і підключаємо заздалегідь підготовлені труби та інші матеріали.

Для більшої зручності, під бойлер краще відвести окремі крани, що дозволяють перекривати подачу гарячої та холодної води. Також перед підведенням холодної води необхідно встановити запобіжний клапан. Він забезпечує краще відведення надлишкової кількості води.

Обов’язковою умовою безпечної експлуатації бойлера є наявність в системі редуктора тиску. Він зменшить вхідний тиск в пристрій і захистить його від гідроударів. На несправності бойлера, які викликані перепадами тиску, не поширюється заводська гарантія. Тому установка редуктора – кращий спосіб, щоб її зберегти.

Підключення до електромережі

Найкращий варіант підключення, з’єднати бойлер безпосередньо з розподільним щитком, але це повинен робити тільки фахівець, для підключення бойлера підійде і звичайна побутова розетка з заземленням, яка розрахована на потужність бойлера. Перед підключенням переконайтеся, що розетка і кабель мають хорошу ізоляцію. Для експлуатації бойлера краще подбати про встановлення вологозахисної розетки.

Варто звернути увагу – бойлер повинен підключатися до окремо виведеної розетки. Апарат використовує близько 2-3 кВт потужності, а розетка витримує максимум 3,5 кВт. Тому ніяких трійників і подовжувачів – тільки пряме підключення.

Фінальна перевірка

Отже, ви вже знаєте як правильно підключити бойлер, залишилося переконатися, що все виконано правильно і буде працювати без перебоїв. Насамперед необхідно перевірити систему на наявність витоків. Перед початком необхідно відключити агрегат від мережі. Далі наберіть в бак холодну воду. Кран з гарячою водою повинен бути відкритий, щоб можна було побачити момент повного заповнення.

Коли бак заповнений, огляньте всі місця з’єднання. Якщо вода ніде не проступає, підключення виконано правильно. Тільки після фінальної перевірки можна підключати бойлер і експлуатувати його за призначенням.

Як правильно користуватися бойлером

Незалежно від різновиду бойлера, всі агрегати мають подібні системи управління, які відповідають одному стандарту, тому розібратися, як користуватися бойлером не складно.

Перед тим як включити бойлер від мережі, потрібно перевірити герметичність системи. Для початку ви повинні перекрити вентиль подачі централізованої гарячої води. Якщо цього не зробити вода буде зливатися в стояк. Далі повністю відкрийте крани на патрубках води в бойлер. Через деякий час (поки з бака вийде повітря) з крана подачі гарячої води повинна з’явитися рівномірна струмінь, яка є сигналом, що бойлер можна запускати.

Всі сучасні бойлери оснащені індикаторами, які дозволяють проконтролювати роботу агрегату. При включенні в електромережу повинен спалахнути індикатор, який показує що ТЕН почав свою роботу. Щоб переконатися в правильності роботи, періодично перевіряйте температуру води. Якщо вона збільшується, система працює правильно.

Бойлер – економія електроенергії

Питання як економити електроенергію з бойлером цікавить будь-якого господаря, адже такий апарат хоч і практичний, але споживає чималу кількість електроенергії. Незважаючи на це, переживати не варто – способів заощадити на використанні накопичувального пристрою набагато більше, ніж ви могли подумати.

Перший спосіб це відключення апарату на нічний час. Такий варіант допоможе зберегти кілька десятків кіловат протягом місяця. Але є один великий мінус такої економії – вранці знову треба чекати поки вода нагріється. Якщо у вас встановлений агрегат з невеликим об’ємом води, такий спосіб вам точно не підійде. Цей варіант не підходить для будинків і квартир з двозонним лічильником, так як в цьому випадку найкраще гріти воду вночі, в період коли електроенергія дешевше.

Як варіант ви можете спробувати здійснювати нагрів води до температури, що не перевищує температурної планки в 60 градусів. При неповному нагріванні вода не так швидко охолоджується і для підтримки такої температури потрібно менше енергії. Але обов’язково один раз в кілька днів водонагрівач потрібно включати на максимальну температуру для дезінфекції.

Якщо у вас є можливість скласти графік використання гарячої води, можна встановити розетку з таймером включення. Такий варіант підійде, наприклад, людям, які весь день перебувають на роботі, і користуються гарячою водою тільки вранці і пізно ввечері.

Для додаткового ефекту можна використовувати двозонний тариф. Як відомо, Електрика вночі дешевша. Можна налаштувати таймер розетки на нічний час включення і забезпечити максимальну економію. Але знову ж, такий варіант підійде вам, якщо гаряча вода використовується в основному вранці і вдень. До вечора всі запаси охолонуть і потрібно буде включати підігрів, якщо у вас водонагрівач невеликого обсягу.

Економічний бойлер – це бойлер, який встановлений в правильному місці. При монтажі водонагрівача потрібно враховувати втрати температури води в трубопроводі. Чим далі агрегат від точок, тим більше тепла втрачається. У слідстві необхідно більше електроенергії для підігріву. Для додаткової теплоізоляції ви можете надіти на труби і фітинги поліпропіленові чохли.

Поширені поломки бойлера і їх усунення

Як і всі побутові прилади, водонагрівачі можуть ламатися або втрачати ефективність роботи з часом. Але якщо зламався бойлер, це не катастрофа. Більшість поломок легко усуваються, а деякі проблеми можна запобігти, грамотно експлуатуючи агрегат. До найпоширеніших поломок відносяться:

 • Поява накипу в системі.
 • Бойлер потік.
 • Агрегат почав сильно шуміти.
 • Некоректна робота електроніки.

При накопиченні великого шару накипу може проявлятися відразу кілька тривожних симптомів. Перший з них – це повільний нагрів води. Також може з’явитися характерний шум. Часто проблема виникає, якщо в системі дуже жорстка вода. Для запобігання утворення накипу можна встановити спеціальний фільтр, який також захищає систему від засмічень.

У разі якщо потік бойлер, причиною можуть бути утворені в баку мікротріщини або поява проржавілих ділянок. Такі поломки вимагають складного ремонту, і часто апарат вже неможливо відновити. Але іноді капає бойлер через непридатність прокладки на фланці, яка швидко замінюється. Ситуація ускладнюється, якщо тече бойлер від поломки самого фланця – в такому разі доведеться повністю замінити дорогу деталь.

Причин чому гуде бойлер теж кілька. Однією з них, як згадувалося раніше, може стати утворення великої кількості накипу. При цьому звук може супроводжуватися торохтінням. Також шум може бути наслідком неправильного монтажу водонагрівача. Якщо бойлер почав шуміти, насамперед потрібно перевірити надійність кріплень.

Повідомлення про помилку на електронному табло і некоректна робота електроніки – найбільш часті несправності бойлера, які з’являються при експлуатації пристрою в електромережі, яка не пристосована до великих навантажень. Постійні перепади напруги можуть повністю вивести з ладу всю систему. Тому перед монтажем бойлера потрібно ретельно підбирати його потужність відповідно до вимог вашої мережі.

Для запобігання поломок найкраще проводити щорічну планову чистку апарату і робити поверхневий огляд всіх з’єднань. Профілактику ви можете проводити самостійно, але краще викликати для цього фахівця. Послуги обійдуться вам не дорого, і ви зможете зберегти значні кошти на ремонті в майбутньому!

Як спустити воду з бойлера

Спустити воду з бойлера необхідно у випадках, якщо потрібно його почистити. Також злив може знадобитися, якщо ви плануєте поїхати в тривалу подорож і залишаєте будинок без нагляду. Таким чином, вода в баку не буде застоюватися, і не виникне ризику появи шкідливих бактерій.

Перед тим як спустити воду з бойлера вимкніть апарат від електромережі і перекрийте подачу води. Коли все перекрито, слив можна зробити по одному з трьох способів:

 1. Через встановлені крани, які встановлюються окремо під бойлер.
 2. Шляхом від’єднання гнучких шлангів підключення до водопроводу.
 3. Через запобіжник.

Будь-який досвідчений монтажник завжди встановлює під бойлер окремі крани, які призначені для таких ситуацій. Але якщо з якоїсь причини крани не були встановлені, то доведеться діяти іншим шляхом.

При від’єднанні патрубків підключення холодної та гарячої води злив відбувається дуже швидко, але вода тече так інтенсивно, що може забризкати все навколо. Такий злив зручно виробляти, якщо бойлер встановлений над ванною. Якщо ж це не так – запасіться який-небудь ємністю.

Найвірніше рішення – запобіжний клапан. Злив повільний, але вода стікає акуратно і без бризок. Перед тим як злити воду з бойлера через запобіжний клапан, потрібно відкрити подачу гарячої води, а холодну воду перекрити. Далі включіть запобіжник шляхом підняття перемикача в горизонтальне положення. Злив за допомогою запобіжного клапана зручний тим, що запобіжник можна перекривати при необхідності.

Але бувають випадки коли утворюється повітряна пробка і злив води стає неможливим таким способом. У таких випадках, при установці бойлера варто передбачити два додаткових крани для зливу води, один на патрубку гарячої води для забору повітря для уникнення вакууму, а другий для безпосереднього зливу води на патрубку холодної води.

Перед тим як злити воду з бойлера важливо перевірити, чи немає у вашому апараті спеціального дренажного водовідведення, що проходить у каналізацію окремо від інших підводів. Якщо такий відвід є в системі, то злив потрібно здійснювати тільки через нього, тому що злити воду іншим способом не вийде.

Очищення бойлера від накипу

Поява накипу в бойлері – найпоширеніша проблема, яка викликає найбільшу кількість неполадок в його роботі. Чим більше ви відтягуєте з чищенням, тим серйозніше наслідки можуть чекати вас в результаті. Тому до даного питання потрібно ставитися дуже серйозно.

Якщо ви вирішили зробити роботу самостійно, перед тим, як почистити бойлер від накипу, переконайтеся, що апарат відключений від електромережі і з нього злита вся вода. Далі можете від’єднувати фланець. Знімається він легко, потрібно відкрутити всього пару гайок. Коли фланець знятий, може витекти невеликий залишок води. Тепер можна витягувати ТЕН.

З поверхні нагрівального елемента акуратно зіскобліть наліт, використовуючи металеву щітку або наждачний папір. Для кращого ефекту можете замочити нагрівач в спеціальний розчин.

Кислота для чищення продається практично в будь-якому господарському магазині. Головне простежити, щоб розчин не потрапляв на гумові ущільнення. Після процедури потрібно насухо витерти ТЕН, і можете повертати його на місце. Чистка бойлера від накипу завершена!

При проведенні чистки варто звернути увагу на ступінь забруднення самого бака, тому що в деяких випадках очищення нагрівального елемента може бути не достатньо. Перевірте анод – якщо він зруйнований, його потрібно обов’язково замінити, інакше апарат почне іржавіти